Gamblers Fallacy on mänguri eksiarvamus, kus usutakse, et varasemate juhuslike sündmuste jada mõjutab ka tulevaste sündmuste toimumise tõenäosust. Miks see aga tegelikkuses paika ei pea?
Gamblers Fallacy
Suurem osa kasiinomängijatest teab väga hästi, et mängud põhinevad juhusel. Neile pole seegi võõras, et maja võidab alati. Sellest hoolimata kiputakse aga otsima kindlaid mustreid, mis võimaldaksid “maja” üle mängida. Nii võibki mängija sattuda ohtliku Gamblers Fallacy (ehk mänguri eksiarvamuse) küüsi, sest tegelikult varasemad mustrid tulevaste sündmuste tõenäosusi tegelikult ei mõjuta.
Monte Carlo eksiarvamus
Tõenäoliselt tuntuim näide Gamblers Fallacy illustreerimiseks pärineb 1913. aastast, mil ühes Monte Carlo ruletilauas maandus kuul 26 korda järjest mustale. Tegemist on tõesti erakordse juhtumiga, mille esinemise tõenäosus umbes üks 66,6 miljoni vastu. Mängurid kaotasid sel päeval miljoneid franke, sest mida rohkem “musti” järjest juba tulnud oli, seda ebatõenäolisemaks hakkasid nad pidama, et kuul võiks maanduda “musta” pessa ka järgmisel viskel. Nii suurendati järjest panuseid, võeti isegi laenu ning panustati ikka ja jälle “punasele”. Lõpuks punane tuligi. Aga see juhtus alles 27. viskel, milleks suurem osa nendest oli juba laostunud…
Küllap on ka iga Eesti ruletimängija näinud olukord, kus kuul on maandunud ühele värvile 5 või isegi 10 korda järjest. Või näiteks seda, et viiel korral järjest on tulnud vaheldumisi must ja punane. Või on kuul maandunud viiel korral järjest kolmandas sektoris. Jah, see kõik on harukordne, kuid arvestades mängude hulka, milles keskmine mängur osaleb, juhtub seda ikka. Ohtlik on aga olukord, kus mängur hakkab otsima varasemates sündmustes mingid mustrit ning eeldab, et see mõjutab ka tulevikus toimuvate sündmuste tõenäosust.
Näide: Olympic Casino ruletilauas on kuul maandunud juba 9 korda järjest “punasele”. Kuna mängijale tundub ilmvõimatu, et “punane” võiks tulla 10 korda järjest, panustab ta pärast üheksandat viset kogu oma raha “mustale”. Tegelikult on aga nii “musta” kui “punase” tulemise tõenäosus endiselt võrdne (48,6%) ning pole mingit vahet, millise tulemusega on lõppenud eelmised üheksa viset.
⇪ KANUUNA ANNAB UUELE MÄNGIJALE 200 TASUTA SPINNI Võitude läbimängimise kohustust ei oleMänguri eksiarvamus slotimängudes
Kui ruletis, “kulli ja kirja” viskamises ning kaardimängudes on mänguri eksiarvamusest suhteliselt lihtne aru saada, siis mängudes “masina” vastu on asi pisut keerulisem. Mängur (ja ka kasiinotöötajad) võivad ju teada slotimängu või videopokkeri volatiilsust, keskmist RTP-d ning mõnda muud tehnilist parameetrit, kuid kindlasti ei tea nad täpselt seda, milliste algoritmide järgi vastav mäng programmeeritud on. Nii võivad ka kõige targemad ja kogenumad mängijad sattuda eksiarvamuse küüsi, sest nad usuvad, et on selle küsimusel lahendanud. Ning ühtlasi leidnud “mustri”, mis võimaldab “masina üle mängida”.
Enamasti on tulemuseks see, et lühemas ajavahemikus “toiminud muster” pikemas lihtsalt ei tööta. Kõik slotimängud on programmeeritud pikemas perspektiivis raha teenima ning vastavalt sellele on alati kohandatud ka “juhusliku numbri generaator”, mis põhjal määratakse sinu võidu suurus juba enne mängu algust. Samuti võib liigne mängimine lõppeda tõsise sõltuvusega. Mängurist inimene unustab varem või hiljem kõik oma “mustrid” ning hakkab mängima juba eelkõige mängimise pärast.
Gamblers Fallacy spordiennustuses
Spordiennustajate peamine viga seisneb selles, et kiputakse oma teadmisi spordist kas üle hindama või siis lihtsalt emotsioonipõhiselt (oma lemmikutele) panustama. Spordiennustuse koefitsiente teevad inimesed, kes on oma ala absoluutsed tipud. Jah, ka nemad võivad vahel harva eksida, kuid see puudutab pea eranditult siiski vaid marginaalseid võistlusi. On ilmvõimatu, et ka ülipädev spordisõber suudaks “biitida” Meistrite Liiga või NBA koefe. See on kindlasti esimene asi, millega tuleks igal juhul arvestada.
Aga see pole muidugi ainuke konks. Teiseks on seesama Gamblers Fallacy, sest pea iga spordifänn tunneb hästi eelnevate sündmuste ajalugu ning usub, et muster kordub ka tulevikus. Kui on näiteks teada, et kahe NHL-i playoffis kohtuva tiimi senistes vastasseisudes pole üks neist suutnud kunagi 0:2 kaotusseisust edasi jõuda, siis miks ei peaks nii jätkuma? Miks pidi keegi julgema panustada Lordi võidule Eurovisioonil, kui selleks ajaks (2006. aasta) oli teada, et soomlased olid siiani maandunud alati vaid tagumistel kohtadel? Reaalsuses ei tohiks aga mustritele mingit tähelepanu pöörata. Spordiennustusega rikkaks nii kohe kindlasti ei saa.
Valejälgedel pokkerimängijad
Ka pokkerimängijatel on kogemus varasemate mustrite pealt järeldusi teha. Eriti puudutab see hobi- ning väheste kogemustega mängijaid ning põhjuseid võib olla mitmeid.
Näiteks ei jälgita EV-joont. Pokkeriprofid teavad hästi, et sinu mänguline tulemas lühikeses perspektiivis (näiteks nädala või isegi kuu vältel) ei näita seda, kui hästi sa tegelikult mängid. Sa võid mängida erakordselt head pokkerit, kuid kui sul on väga halb kaardijooks, siis sa kaotad ikkagi. Aga sa võid mängida ka väga halvasti ning ikkagi võita, sest fortuuna on sinu poolt. Just viimane on eriti ohtlik, sest mõni algaja mängija võib hakata pidama end võitmatuks ning tegema matemaatiliselt väga halbu otsusi. Või vastupidi – arvata, et pokkeris ongi võimatu võita, ole sa nii hea kui tahad. Profid on “downswingidega” harjunud ning positiivne EV joon näitab neile, et nad mängivad tegelikult teistest paremini. See tähendab, et ollakse õigel teel ning pole vajadust midagi muuta.
Samuti jäävad “bad beadid” võitudest märksa palju paremini. Pea kõik pokkerimängijd mäletavad alati saadud “bad beate” (negatiivne emotsioon), kuid ei mäleta jällegi seda, kui ise kellelgi vastu “bad beat” tehakse. Nii kiputakse hiljem tegema ekslikke järeldusi. Näiteks ei julgeta teatud olukordades või teatud mängijate vastu all-in minna, kuna ollakse kindlad, et nagunii kaotatakse.
On ka neid mängijaid, kes kipuvad mingeid kaarte fetišeerima või mingeid olukordi tohutult üle hindama. Kui sa oled kolmel korral järjest all-in’is viie ja kolmega ässapaarile ära teinud, siis see kindlasti ei tähenda, et viis ja kolm olekski parem kaardikombinatsioon kui ässade paar. Vastupidi – kui sa lähed samal viisil “ära tegema” ka neljandal korral, siis on tegemist lihtsalt matemaatiliselt väga halva otsusega.
“Tagurpidine” mänguri eksiarvamus
Üheks huvitavaks mõisteks on ka Inverse Gamblers Fallacy, mis sai nime Kanada filosoofi Ian Hackingi järgi. See väljendab olukorda, kus kõrvaltvaatajal on keeruline uskuda, et mingi harukordne tulemus saavutatakse juba esimesel katsel. Ei ole ju võimalik, et mängija viskab koha esimesel katsel täringutega kaks kuute või saab pokkeriturniiril kohe esimeses jaotuses ässade paari. Palju loogilisem tunduks, et tegelikult on ta juba pikka aega täringuid veeretanud või tunde pokkerilauas istunud, kuniks õnn talle maksimaalselt naeratab.
Tegelikult on seegi arusaam täiesti vale. Tõenäosus, et mängija viskab esimesel katsel kaks kuute on täpselt sama suur kui ta viskaks näiteks kaks ühte. Ning mustade ässade saamise tõenäosus pole grammigi võrra kõrgem sellest, kui mängijale jagatakse teatav marginaale käsi nagu näiteks ärtu viis ja ruutu ja kolm. Tegelikkuses pole mingit põhjust eeldada, et “alles ma sain selle ässapaari, küllap tulevikus saan vaid halbu kaarte” või “ma olen saanud kogu aeg nii halbu kaarte, et ükskord peaks ikkagi tulema ka ässapaar”. Kui puhtmatemaatiliselt peaks iga mängija saab 200 jaotuse peale ühe ässapaari, siis reaalsuses võib juhtuda, et üks mängija saab selle 5 korda ja teised 4 mängijat ei saa kordagi.
Kokkuvõte
Gamblers Fallacy on ohtlik eksiarvamus, mis võib pea sassi ajada ka kogenud mängijatel. Igaüks läheb kasiinosse võidumõtetega ning iga regulaarne mängija otsib võimalusi, kuidas kasiinole “ära teha”. Just seetõttu on Gamblers Fally ohtlik, sest mängija hakkab langetama otsuseid, mis pole ratsionaalsed.
Mänguri eksiarvamus ei ohusta ainult kasiinomängijaid, vaid sellega puuduvad kokku ka spordiennustajad ning isegi pokkerimängijad. Seda põhjusel, et ka nendes mängudes on olemas õnnefaktor. Kui sa aga soovid teada, kuidas võita kasiinos või kuidas on saadud Eesti suurimad pokkeri võidud, siis loe vastavaid artikleid meie lehel.