Hasartmängusõltuvus ning selle ravi : 5 kiiret ja vajalikku tegevust mängusõltlasele, kes vajab abi

Hasartmängusõltuvus on tõsine probleem ning hasartmängusõltuvuse ravi keeruline. Siiski võib mängusõltuvusest vabanemine osutuda õigete võtetega isegi kardetust kergemaks. Loe edasi, et näha, kuidas hasartmängusõltuvus alistada!

Hasartmängusõltuvus, kuidas vabaneda hasartmängusõltuvusest

Hasartmängusõltuvus – Kuidas mängusõltuvusest vabaneda?

Päris ausalt ohustab hasartmängusõltuvus pea igat mängijat, kuigi suurem osa neist suudab õnneks oma mängimist kontrollida. Hasartmängusõltuvuse raviga tegeleb küll omajagu inimesi, kuid ainult neile pole mõtet loota, eriti kui nõustajal puuduvad isiklikud kogemused ning pikk praktika (päris koolipingist tulles on täiesti võimatu head nõu anda). Sa võid leida küll hea kuulaja ja võib-olla ka nõuandja, kuid eelkõige ootab sind ennast ees pikk ja järjepidev töö, kus on väga suur risk libastuda. Seega ära hala ega looda teistele, vaid usu eelkõige iseendasse ning asu koheselt tegutsema!

Kahjuks teame me päris hästi, mida mängusõltuvus tähendab ning kuhu see võib viia. Seepärast otsustasime panna kirja viis kõige olulisemat tegevust ajalises järjestuses, mida iga mängusõltlane peaks koheselt tegema.

1. Tunnista probleemi

Kui mängusõltlane tunnistab, et hasartmängude mängimine on tema jaoks probleem, siis on see juba väga suur samm edasi. Meie kogemus ütleb, et staažikad sõltlased on oma probleemidest ammu teadlikud ning paljud ei üritagi seda (vähemalt teiste mängijate ees) salata, kuid peamine oht ähvardab just neid, kes on alles teel tõelise sõltuvuse poole.

Kui sa kulutad väga palju aega hasartmängude mängimisele, mõtled pidevalt nende peale, sinu elu hakkavad suunama igapäevased võidud või kaotused ning sa näed unes boonusmänge või kaarte, siis tuleks tõsiselt järgi mõelda ning hoog maha võtta. Väga ohtlikud on ka erinevad hasartmängudega seotud pettekujutelmad, näiteks nn. gamblers fallacy. Sa võid kaaluda lühemaajalist mängukeeldu. Selle kehtimise ajal ei tohi ükski kasiino sind mängima lubada. Kindlasti katsu leida ka mängimisele asendustegevus.

2. Küsi teadjatelt abi

Mängusõltuvust peetakse häbiväärseks mureks ning inimene, kes pole ise selle küüsis vaevelnud, ei saa tihtipeale mängusõltlastest aru. “Noh, ära siis mine kasiinosse,” kõlab tüüpiline vastus, millest pole õnnetule dopamiininäljas mängurile mitte mingit kasu. See tähendab, et sageli ei peaks abi küsimist alustama mitte pereliikmetelt ja sõpradelt, vaid…teistelt mänguritelt!

Kõige lihtsam on neid leida maapealsetes kasiinodes. Paljud mängurid on oma probleemist teadlikud ning ka tegelenud mängusõltuvusest vabanemisega, mõned olnud ka sunnitud pausil (mängukeelu all), käinud teraapias ning üritanud lahendada mängimisega seotud probleeme nagu näiteks võlad. Nii võivad teised mängurid anda vägagi kasulikke nõuandeid.

Netikasiinodes mängusõltuvusse langenud mängijatel seda luksust pahatihti pole, õnneks tegutseb aga Eestis Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus, kes pakub nõustamist ning psühhoteraapiat. Kaalu helistamist ka mänguriliinile 15410.

3. Määra tähtajaline mängukeeld

Endale mängukeelu panemine (ametlikult hasartmängu piirangu registreerimine) on viimasel kümnendil laia kasutamist leidnud kiire ja efektiivne võimalus mängusõltuvusest pääsemiseks. Kui oled endale mängukeelu pannud, siis ei lasta sind lihtsalt kasiinodesse (nii maapealsesse kui online-kasiinosse) sisse ning sa ei saa seeläbi ka mängida.

Mängukeeldu saab määrata e-MTA keskkonnas, Maksu- ja Tolliamaeti teenindusbüroos või kasiinos kohapeal ning see on tähtajaline alates kuuest kuus kuni kolme aastani (selle aja jooksul pole võimalik mängukeeldu tühistada). Pane tähele, et mängukeeldu ei saa määrata teisele inimesele ning see ei kehti väljaspool Eestis.

4. Leia endale asendustegevus

See on väga oluline punkt, mida ei tohi mingil juhul alahinnata. Nii hasartmängu- kui mistahes muud mängu- ning isegi nuti- ja netisõltlased võivad jõuda ühel hetkel staadiumise, kus mingi mängu mängimine ongi kogu nende elu ning nad ei oskagi mitte midagi muud teha. Nad jooksevad kohe pärast ärkamist kasiinosse, avavad oma lemmikmängud ning sukelduvad ülepea nendesse, pööramata mitte mingisugust tähelepanu muule elule. Nii on elavate kirjast lahkunud ka päris noori mängusõltlasi, kes on olnud enam kui 48 tundi magamata ja söömata. Kahjuks pole sellised tegelased ka Eesti kasiinodes erandlikud.

Praktikas pole mängukeelu panemisest mingit reaalselt kasu, kui sul puudub kindel plaan, kuidas sisustada mängimisest vabanenud aega. Sa juurdled teemadel nagu kasiinokeeld ja keeluga mängimine ning lõpetad viimaks veel halvemas olukorras, kus sa varem olid. Tõsi, mõni sõltlane on saanud paradoksaalsel kombel abi sellestki, kui jätkab oma endiste lemmik-slotikate mängimist mängurahaga. Seda võimalust pakub muide enamus kasiinodest.

5. Lahenda oma varasemad problemid

Tormilise mängurielu käigus kuhjub pea alati hunnik probleeme, olgu nendeks siis suhted teiste inimestega, probleemid töö- ja eraelus või ka laenud ja võlad. Need tuleks katsuda esimesel võimalusel ära klaarida, et oma suhteid mitte jäädavalt ära rikkuda ning lasta kuhjuda võlakoormal, eriti kui mängimiseks on võetud kõrge intressiga kiirlaene.

Kõlab veidralt, kuid mõni sõltlane on saanud abi sellest, kui jätkab oma endiste lemmik-slotikate mängimist mängurahaga. Seda pakuvad muuseas päris paljud online kasiinod.

Kui sa oled need viis sammu läbi käinud, siis on sul suur võimalus hasartmängusõltuvusest lõplikult vabaneda. Rohkem abi leiad veebilehelt 15410, mida rahastab Sotsiaalministeerium. Lõpetuseks anname veelkord vastused kolmele tüüpküsimusele.