Kasiinokeeld ja keeluga mängimine : Kas keeldu saab peatada või sellest mööda hiilida?

Selles artiklis kirjutame täpsemalt, mida tähendab hasartmängu mängimise piirang (ehk rahvakeeli kasiinokeeld), kuidas Eestis kasiinokeeldu panna, kas on võimalik ka keeluga mängimine ning miks ei tohiks seda mingil juhul teha?

Mis on kasiinokeeld ning kas on võimalik kasiino keeluga mängimine

Kasiinokeeld on mängijate kaitseks

Kasiinokeelu (täpse nimega “hasartmängude mängimise piirangu”) eesmärgiks on kaitsta inimesi kontrollimatu hasartmängusõltuvuse eest. Kasiinokeelu panemine on vabatahtlik ning seda peab taotlema mängija ise. See tähendab, et juhul kui näiteks sinu lähedane pereliige või sõber on kimpus mängusõltuvusega, siis ei saa ei sina ega ükski abiorganisatsioon taotleda talle mängukeelu panemist, küll aga veenda inimest seda ise tegema.

Eestis pandud kasiinokeeld kehtib vaid Eestis ning puudutab hasartmänguettevõtteid, kel on litsents Eestis tegutsemiseks. Nende hulka kuuluvad nii maapealsed kui online kasiinod, spordiennustust pakkuvad ettevõtted kui pokkeritoad, mis keegi ei tohi lubada kasiinokeeluga inimesi mängima. Niisamuti ei saa mängida keeluga ka klassikalisi lotomänge.

Kasiinokeelu pikkus on kuni 3 aastat

Kui mängija seal endale kasiinokeelu, siis peab ta valima ka selle tähtaja pikkusega 6 kuud kuni 3 aastat. Kui kasiinokeelu periood lõppeb, peab mängija esitama eraldi avalduse, et ta kasiinokeeluga inimeste nimekirjast eemaldataks.

Oluline on teada, et kasiinokeelu kehtimise ajal pole inimesel võimalik seda tühistada, perioodi muuta ega esitada ka avaldust kasiinokeelu lõpetamiseks. Toome siinkohal elulise näite: mängija paneb endale 1. jaanuaril 2022 ühe aasta kestva kasiinokeelu. 1. mail 2022 tunneb aga inimene, et on sõltuvusest vabanenud ning soovib näiteks teha mõned panused jalgpallile. Paraku pole see aga võimalik, vaid ta peab ootama 1. jaanuarini 2023, kuniks algne keeld lõppeb.

Kasiino keeluga mängimine on võimalik, kuid rangelt ebasoovitav

Mängusõltuvus on tõsine asi ning seetõttu tuleks ka kasiinokeeldu võtta äärmiselt tõsiselt. Kui kehtiva kasiinokeeluga inimesel hakkavad “näpud sügelema”, siis tõenäoliselt pole ta sõltuvusest vabanenud ning erakordselt vastutustundetu on hakata otsima võimalusi kasiinokeelust mööda hiilimiseks.

Eesti mängukohtades pole kehtiva kasiinokeeluga mängimine kuidagi võimalik, sest kasiino töötaja või süsteem näeb kohe, et mängijal on piirang ning tal ei lubata kasiinosse siseneda. Siiski on kehtiva kasiinokeeluga võimalik de facto mängida:

1. Välismaal. Ülemaailmset- või euroopalist kasiinokeeldu kahjuks pole ning nii võib eestlane näiteks Lätti mängima minna.

2. Kiirloterii. Kasiinokeeld ei piira lotopiletite ja kraapekaartide ostmist, sh. Eestist.

3. Litsentseerimata online-kasiinodes. Enamasti ei võimalda need küll Eesti inimestel kontosid avada, kuid on erandeid. Paraku kaasnevad nurgatagustes online-kasiinodes mängimisega olulised turvariskid nagu näiteks sinu (krediitkaardi ja isiku) andmete kuritarvitamine, väljamaksete mittetegemine või lihtsalt pettus.

Kokkuvõtteks soovitame võtta hasartmängude mängimise piirangut äärmiselt tõsiselt, sest selle peamiseks eesmärgiks on mängijaid kaitsta. Äärmine rumalus on üritada juba pandud keeldu tühistada või “otsida võimalusi” kasiinokeeluga mängimiseks.

Kuidas ja kus panna kasiinokeeld?

Kasiinokeeluga (ehk hasartmängu mängimise piirangutega isikute) nimekirja peab Maksu- ja Tolliamet. Kasiinokeelu panemiseks on kolm võimalust:

1. Maksu- ja Tolliameti veebilehel. Selleks ava e-teenuste keskkonnas e-MTA, logi sisse ning vali menüüst „Registrid ja päringud” > „Registreerimine” > „Hasartmängu piirangu registreerimine“. Piirang hakkab kehtima hiljemalt järgmisel päeval pärast avalduse esitamist. See on selgelt kõige lihtsam ning soovitatuim moodus.

2. Maksu- ja Tolliameti teenindusbüroos. Seal tuleb esitada isikut tõendav dokument ning täita vastav avaldus. Piirang hakkab kehtima hiljemalt kahe tööpäeva jooksul pärast avalduse esitamist.

3. Mängukohas ehk siis otsesõnu kasiinos kohapeal. Esita dokument ning täida vastav avaldus. Mängukorraldaja on kohustatud esitama selle Maksu- ja Tolliametile ning see registreeritakse kahe tööpäeva jooksul.

Kasiinokeeluga mängijate nimekiri pole kindlasti avalik ning samuti ei tasu karta, et ükski juhuslik kasiinotöötaja seda näeks. Selles nimekirjas olemine pole kindlasti häbiasi, vaid näitab, et inimesel on säilinud vastutusvõime.

Kui tunned, et see artikkel ei käi sinu kohta ja sul pole mängusõltuvusega probleeme, siis tasub tutvuda Nutz boonus pakkumistega!