RTP – keskmine tagasimakse kasiinos : Loe mida see tähendab ning mis RTP protsendist sõltub?

RTP (return to player) ehk maakeeli keskmine tagasimakse määrab selle, kui palju peaksid mängijad oma panustatud rahast keskmiselt tagasi saama. Järgnevalt selgitame, miks on RTP mõiste niivõrd oluline.

RTP - Mida see tähendab ning miks peab selle kohta rohkem teadma?

RTP (Return to Player) tähendus

Peatnäha on RTP lihtsalt üks arv. Selle väärtust väljendatakse protsentides ning enamasti on tegemist täiesti avaliku infoga, mida ka kasiinod ise oma mängijatega lahkelt jagavad. Igal slotikal on küll “oma” RTP, kuid enamasti need numbrid üksteistest just väga palju ei erine ning jäävad vahemikku 95-97%. Mõni onine-kasiino võib küll pakkuda ka “kõrgendatud” RTP-ga mänge, ahvatledes keerutama mõningaid slotimänge koguni 98-99%-lise RTP-ga.

Asjaolu, et RTP pole kunagi üle 100%, ongi põhjuseks, et maja võidab alati. Isegi arvestades seda, et mängijatele tuleb keskmiselt 95-97% nende poolt panustatud rahast tagasi maksta, jääb kasiino plussi, sest käibed on väga suured.

Näiteks Starbursti slotika keskmine RTP on 96,09%. Seda mängu ei mängi vaid sina üksi ja seda ei mängita ainult Eestis, vaid maailma tuhandetes online-kasiinodes üle maailma. Iga miljoni panustatud euro pealt teenitakse seega keskmiselt 39 100 eurot kasumit, mida mängutootja ning online-kasiinod omavahel jagavad.

RTP pole kasutusel ainult sloti-, vaid ka kasiinomängudes tervikuna. Kui elektroonilistesse mängudesse on RTP sisse programmeeritud, siis mehaanilistes mängudes (näiteks rulett, vene pokker või Blackjack) matemaatiliselt välja arvutatud. Kaardimängudes (eelkõige Blackjackis) võib RTP olla vägagi kõrge (isegi üle 99%), kuid seda ainult tingimusel, et mängija teeb ideaalseid otsuseid. Enamasti suudavad seda aga vaid professionaalid.

Teistes mängudes nagu spordiennutus ja pokker võtab mängukorraldaja kas võitmise või mängus osalemise eest teenustasu. Ka see on suhteliselt väike, enamasti vahemikus 3-5% ehk võrdne mängijatelt “võetava tasuga” kasiinomängudes.

⇪ LEIA TÄPNE INFO KÕIKIDE TAGASIMAKSE % KOHTA! Coolbetis on kogu info alati avalik!

Keskmine tagasimakse väljendab pikaajalist statistikat

2021. aastal linastus telesaate Kuuuurija episood, milles üks mängija avaldas nurinat selle üle, et kasiino poolt pakutud RTP ei vastanud tema hinnangul tema täpsetele mängulistele tulemustele. Ega lühemas perspektiivis vastanudki, kuid kui jälgiti mehe pikajaalise mängimise statistikat, siis jõuti eeldatavale RTP-le ikkagi üsna lähedale.

Tõepoolest, lühema ajavahemiku ning väiksema mängimise kontekstis ongi RTP lihtsalt number. Kui sul oleks ette teada, et pärast 100 ühe-eurost keerutust Starburstis on sinu kontol täpselt 96,09 eurot, siis mis huvi niimoodi mängida oleks? Kui sa peaksid aga keerutama sedasama Starbursti miljoni euro väärtuses, siis jõuad tõenäoliselt keskmisele statistilisele tulemusele vägagi lähedale. Tõenäoliselt seda viimast lihtsalt keegi ei tee, sest enne tüdineb ta mängust ära.

Iga mängija soovib teada, kuidas võita kasiinos. Vastus on kahjuks väga lihtne. Resultaadi määrab tõepoolest vaid juhus ehk pime õnn. Mida väiksem on tehtud panuste hulk, seda rohkem võib mänguline tulemus kõikuda ning just seetõttu võid sa kasiinos mängides ühe päeva lõikes vabalt nii kasumisse kui kahjumisse jääda. Kui sa mängid aga iga päev ning väga palju, siis teeb RTP lihtsalt oma töö ära, midagi pole parata.

RTP seisukohalt pole ükski mängija eelisseisundis

Kui kümned tuhanded mängijad üle maailma panustavad mingi ajaühiku jooksul miljon eurot mõnes 96%-lise RTP-ga slotimängus, siis makstakse neile kõigile tõepoolest keskmiselt 960 000 eurot tagasi. Kuidas see raha Jüride, Maride, Artjomide, Ahmedide ja Johnide vahel täpselt jaguneb, sõltub täielikut ainult juhusest. Osad mängijad neist jäävad kasumisse, osad kahjumisse. Sinu õnn võib olla kellegi õnnetus ja vastupidi.

RTP variatsioon sõltub küll teatud määral vastava slotika volatiilsusest, kuid niivõrd suure panuste summa korral (miljon eurot) ei erine kõikumine isegi kõrge volatiilsusega slotimängudes kuigivõrd matemaatilisest keskmisest. Lihtsalt mõni mängija võib võita oluliselt rohkem kui teised ning keskmisest rohkem erinevaid mängijaid võib jääda kahjumisse.

Erandiks on vaid Jackpot slotikad, näiteks Mega Moolah või Hall of Gods, mis võimaldavad võita üheainsa keerutusega miljoneid eurosid. Kuna Jackpot-fondid koosnevad otseselt mängijate poolt panustatud rahast, väheneb selle arvelt ka RTP neile mängijatele, kes Jackpoti ei saa. See tähendab, et juhul kui mängu keskmine RTP on 96%, kuid 7% mängijate panustest läheb Jackpoti fondi, on keskmine RTP neile 99,99…% mängijatele (kes ei võida Jackpoti) tegelikult vaid 89%. Kas seepärast peaks Jackpot slotikaid vältima? Mõistagi mitte, sest neid mängides ju võetaksegi teadlik risk selle nimel, et ükskord see elumuutev keerutus ära teha.

Kõik mängijad on võrdses seisus

Kuigi paljud mängijad armastavad vandenõuteooriaid, on tegelikult kõik vastavat mängu üle maailma mängivad slotisõbrad võrdses seisus. Online-kasiinodel pole kuidagi võimalik mängu käiku muuta ning täiesti mõeldamatu oleks olukord, mil mängutootja mingile konkreetsele kasiinole eelise annaks. Tegemist oleks sügavalt ebaausa konkrentsiga ning tõenäoliselt kaotaks selline mängutootja enam-vähem kohe igasuguse turu.

Tõsiasi, et näiteks Norras saadakse rohkem suurim suuri lotovõite kui Eestis ei tulene mitte sellest, et norralased oleksid mingis mõttes eelistatud, vaid lihtsalt tõsiasjas, et Norras panustatakse kordades enam. Aga omajagu õnne on olnud ka eestlastel ning nii mõnedki suured kordaminekud leid meie lehelt alajaotusest lotovõidud. Meie mängijaid lõbustavad mänguautomaadid on toonud Eestisse koguni kaks Mega Moolah Jackpotti. Seejuures veel järjestikku!

Kui suur on slotikate keskmine RTP?

Umbes 95-96%. Väiksema tagasimaksega slotikaid tasuks pigem vältida.

Kas kasiino töötajatel on kuldvõti, millega RTP-d kruttida?

Ei. Küll on aga võimalik, et mõnel slotikal saab mängukorraldaja ise keskmise RTP valida. Neid otsuseid ei tee kindlasti lihttöötajad ning enamasti RTP langetamist välditakse, sest nii on oht reaalselt kliente kaotada.

Milline on kõrgeima RTP-ga kasiinomäng?

Blackjack. Samas tuleb arvestada, et Blackjackis loevad väga palju ka mänguoskused, mis teistes mängudes (rulett, slotikad) mingit rolli ei oma.