Karm tõde: kõrgem kasiino võidu protsent mängureid pikas perspektiivis ei kaitse!

Kõrgem kasiino võidu protsent muudab mängimise küll nauditavamaks, kuid pikas perspektiivis see mängureid ei kaitse. Efekt võib olla koguni vastupidine. Miks?

Mida näitab kasiino võidu protsent?

Kasiino võidu protsent

Kasiino võidu protsent määrab selle, kui palju sa enda poolt panustatud rahast keskmiselt tagasi saad. Ingliskeelse terminoloogiaga harjunud inimesed kutsuvad seda ka RTP-ks. Ilmselgelt on kasiino võidu protsent alla saja (miks muid maja võidab alati), kuid peab olema siiski piisavalt kõrge, et mängijad panustama ahvatleda.

Kuigi see number on ühelt poolt väga oluline, ei tasu püsimängijatel kasiino võidu protsenti ka väga üle tähtsustada. Kõrgem protsent ei tee sinust võitjat, vaid lihtsalt pikendab mänguaega. Et sa seda paremini mõistaksid, kirjutame esiteks natuke ajaloost ning esitame hiljem mõned praktilised näited.

Keskmine protsent on pidevalt tõusnud

Maailma esimesel slotimasinal “Liberty Bell” oli imeväike võiduprotsent, kuid sellest hoolimata mängisid inimesed sellel nagu hullud. Oli ju omal ajal tegemist omamoodi tehnikaimega ning uue asjaga, mis lausa kutsus mängureid seda proovima. Kel siis veel aega protsentide peale mõelda… Kui juba mängima pääseti, siis keerutati ikka mõnuga.

Juba 20. sajandi alguses tekkis aga mängutootjate vahel terav konkurents, lisaks pidid mänguautomaadid konkureerima ka klassikaliste kasiinomängudega. Ja viimastes oli kasiino võidu protsent juba märksa kõrgem. Selles hoolimata peeti veel 20. sajandi lõpus täiesti normaalseks 80%-list RTP-d. Eesti putkades ja nurgatagustes kasiinodes (90-ndatel aastatel) võis see olla isegi alla 60%, kuid mängureid leidus sealgi küllaga. Panused mängulaudades olid siiski piisavalt kõrged ning ega näiteks Olympic Park Casino päris igat inimest uksest sisse ka lasknud…

Oluline muudatus toimus aga pärast online-mängude (ja veebikasiinode) võidukäigu algust. Pärast seda kadusid kommertsturult täielikult mängud, mille keskmine võidu protsent oli alla 80. Peagi kerkis keskmine number protsent üle 90, hiljem ka 95. Põhjus oli väga lihtne – turul oli lihtsalt niivõrd palju pakkujaid ning erinevaid mänge. Jäme ots oli mängijatel, kes oleksid väiksema protsendi puhul lihtsalt alternatiivi leidnud.

Tegelik võidu protsent täna

2020-ndatel aastatel on keskmised võiduprotsendid erinevates mängudes järgmised:

– Lotomängud: Enamasti 50-80%

– Kasiino lauamängud: 90-99%

– Live-kasiino: 90-99%

– Slotimängud: 94-99%

– Spordiennustus: 92-97%

– Online-bingo: 90-97%

– Online-pokker: Vähemalt 95% võrdsete oskuste ja jagunemise puhul

Miks on just lotol kõige väiksem võidu protsent? Sest tegemist on enim levinud mänguga ning enamasti haldab seda riiklik monopol. Reaalsuses on aga just pidev loto mängimine mängurite jaoks pika puuga kõige kahjulikum tegevus. Ka võimalus “suurelt võita” pole enam ammu argumendik, sest eestlased on ka mänguautomaatidel võitnud vähemalt kolmel korral üle kolme miljoni euro. Seejuures on üks neist võitudest saadud vaid 20 sendiga!

Milline on õiglane kasiino võidu protsent?

Õiglane kasiino võidu protsent peaks olema seega:

– Piisavalt madal, et mängukorraldajal (n. kasiinol) oleks mängu korraldamine äriliselt kasulik

– Piisavalt kõrge, et mängijatel oleks põnev seda mängu mängida

Keskmine kasiino võidu protsent vahemikus 90-95% (maapealne tegevus) ja 95-99% (online-tegevus) võiks olla vähemalt näiliselt õiglane. Ja täpselt selline ta täna ka on. Kuid see number on oluline siiski vaid inimestele, kes käivad kasiinodes harva. Mängusõltlase jaoks ei määra ta kahjuks mingi rolli.

⇪ VÕTA COOLBETIS 25 TASUTA SPINNI ILMA SISSEMAKSETA!

Millega peavad arvestama püsimängijad?

Tänased seadused nõuavad, et erinevate mängude võiduprotsendid peavad olema kasiinole teada ning teadupärast neid päis niisama ka “kruttida ei saa”. Samuti tuleb need avaldada mängijatele, et kliente mitte eksitada. Juhuslikud kasiinokliendid ei tea nendest numbritest muidugi midagi ega oskagi neid sageli vaadata. Märksa olulisem on kasiino võidu protsent aga püsimängijatele, kes teavad ka paljude slotimasinate RTP numbreid une pealt. Võiduprotsendid on enemasti igal pool samad ega erine ka konkureerivate kasiinode lõikes.

Mida selle numbriga aga peale hakata? Kui ühe slotika võiduprotsent on 98% ning teisel 92%, siis ilmselgelt on kasulikum mängida esimest. Kas see aga säästab mängijat? Paraku mitte, lihtsalt viimasel juhul saab ta kauem mängida. Kuid sedagi vaid juhul, kui mäng käib samade panustega ja samas tempos. Kas aga “pikem mänguaeg” peaks olema eesmärk omaette? Pigem siiski mitte, sest mida rohkem aega inimene kasiinos veedab, seda raskemaks võib hiljem osutuda hasartmängusõltuvus ravi.

Ülikõrgel võiduprotsendil (98-99) on teinegi oht. Nimelt võib mängurit ohustada nn. gambler’s fallacy. See väljendab mängija uskumust, et kasiinot on võimalik (ausa mänguga) võita, mis on tegelikult vale. Kui selle eksiarvamuse küüsi langenud mängija hakkab suurendama panuseid ning tavapärasest märksa rohkem mängima, siis on kõrgem kasiino võidu protsent teinud talle hoopis karuteene.

Seega rõhutame veelkord, et kasiino võidu protsenti peaks kindlasti silmas pidama juhuslikud kliendid, kuid püsimängijatel ei tasu seda numbrit üle fetišeerida. Kõrgem võidu protsent ei taga reaalseid võite ning mängulist kasumit. Oluline on mängida võimetekohaste panustega ning teha seda vastutustundlikult!