Maja võidab alati? Miks? Kas kasiino võib ka petta või põhineb kõik vaid matemaatikal?

Maja võidab alati on levinud käibefraas. Kuid kui mängijad teavad, et maja võidab alati, siis miks nad mängivad? Kas ka kasiino võib vahel kaotajaks jääda?

Maja võidab alati, kas see ongi nii?

Maja võidab alati tänu matemaatilisele eelisele

Teatavasti põhineb kasiinode kasum matemaatilisel eelisel mängija ees, mis on reeglina küll väga väike – vaid mõni protsent – kuid tohutut käivet arvestades sellest piisab.

Seda on lihtne selgitada ruleti näitel. Kui panustad punasele ning tulebki punane, siis sa kahekordistad oma algpanuse. Aga kas punane tuleb ikka täpselt 50% juhtudest? Ei, sest lisaks punastele ja mustadele mänguväljadele on ruletilaual ju ka null! Kuna Euroopas ruletis on 36 numbrit ja null, siis puhtmatemaatiliselt peaks tulema null igal 37-ndal viskel. Sooritades lihtsa jagamistehte (1/37), saame vastuseks, et ruletis on kasiino eelis umbes 2,7%. Seega jah – pikas perspektiivis tõesti maja võidab alati.

Teatud mängudes võib kasiino eelis eelis sõltuda ka mängija otsustest. Näiteks Blackjack võimaldab kogenud mängijal teatud tingimuste täitumisel isegi kasiino ees väikese eelise saavutada, kuid väga halba mängijat ei pruugi päästa ka ideaalne kaardijooks.

Miks kasiino vahel kaotab?

Matemaatiline eelis ei tähenda aga sugugi seda, et maja võidab alati ka lühema aja jooksul. Näiteks võib juhtuda, et juhuslikult ruletilauda eksinud inimene teeb viis korda järjest panuse punasele ning kõikidel juhtudel tulebki punane. Seejuures pole selle tõenäosus sugugi nii väike, kui esmapilgul võib tunduda!

Slotimängudesse on “kirjutatud sisse” 4-6% kasumit ehk igalt 100 panustatud eurolt makstakse mängijatele tagasi keskmiselt 94-96 eurot. See on kasiino RTP ehk keskmine tagasimakse. Mõistagi ei tähenda keskmine RTP, et tehes 100 ühe-eurost panust, saadki alati tagasi täpselt 95 münti. Reaalsuses sõltub kõik juhusest, sa võid saada tagasi vaid 30, aga ka 3000.

Seega sõltub kõik mõõdetava ajavahemiku pikkusest. Kasiinodel võib olla palju nii miinuspäevi-, nädalaid- või isegi kuid, sest sageli mängijatel lihtsalt veab. Väga pikas perspektiivis maksab aga ikkagi matemaatiline eelis ning maja võidab alati põhjusel, et suure hulga panuste korral kaob nn. statistiline viga.

Miks mängija vahel kasiinos võidab?

Sama kehtib ka mängija poolt vaadatuna. Kui mängid harva ning meelelahutuseks, siis võib vabalt kasumis olla. Kui mängid igapäevaselt, siis on sul tõenäoliselt nii miinus- kui plusspäevi, kuid tervikuna oled tõenäoliselt miinustes. Samas ei pruugi sinugi seis olla päris lootusetu, sest tabades hea õnne korral mõnda Jackpotti (loe kuidas Kalmer võitis Optibetis 283 988 eurot), võid ka enda karjääri plussi saada.

Kokkuvõtteks oleks õiglane väita, et kõik sõltub vaadeldavast ajavahemikust ja tehtud panuste hulgast. Seda on oluline teada, kui sind huvitab kas ja kuidas teenida raha panustamisega. Lühema aja jooksul võivad võita nii mängija kui kasiino, kõik sõltub lihtsalt sellest, kel parajasti rohkem veab. Paraku maja võidab alati just pikema ajavahemiku jooksul, sõltumata selles, mis lühemas ajavahemikus juhtub. Lühivastused kolmele kõige tähtsamale küsimusele võiksid kõlada järgmiselt.

Miks mängija mõnikord kasiinos võidab?

Põhjus on lihtne - mängijal lihtsalt veab. Mida harvem kasiinos mängitakse, seda tõenäolisem see on.

Miks kasiino mõnikord kaotab?

Kasiinol on küll väike matemaatiline eelis, kuid alati sellest et piisa, eriti kui mängija mängib harva ja vähe. Kui kasiino ka lühikeses perspektiivis alati võidaks, oleks mängimine niivõrd igav, et ükski inimene kasiinos ei käiks.

Kas kasiinod võidavad raha pettusega?

Ei, sest neil puudub selleks vajadus. Kuna mängijaid on palju ja käibed suured, siis piisab kasiinol mängudes sisalduvast matemaatilisest eelisest. Pettused välistab ka ülimalt range (riiklik) turvakontroll.