Evolution Gaming : Investoritele meeletuid kasumeid toonud mängutootja, kelle stuudio asub Riias

Evolution Gaming on juhtiv live-kasiino mängude pakkuja maailmas, kelle “toodang” on hästi tuttav ka kõikidele Eesti kasiinomängijatele. Evolution Gaming aktsia on noteeritud Nasdaq Põhjamaade börsil ning selle väärtus on vaid loetud aastatega kümnetes kordades kasvanud.

Hea on teada, et Evolutioni mängustuudio asub füüsiliselt Riias ning kontsernis töötab ka trobikond eestlasi. Milles seisneb aga Evolutioni fenomen ning miks on Evolutioni mängud niivõrd menukad?

Panuste tegemine uues Evolution Gaming live-kasiino mängus Gonzo's Quest

Evolution Gaming live-kasiinol on perfektne ärimudel

Evolution Gaming alustas tegevust 2006. aastal ning 2012. aastal hakati pakkuma oma mänge ka mobiilikasutajatele. Algselt olid Evolution Gamingu tootevalikus klassikalised kasiinomängud nagu Blackjack ja rulett. Need viidi läbi 24/7 Riia stuudios, kuid panuseid said teha reaalajas üle maailma.

Alguses suhtusid mängijad live-kasiinodesse mõnevõrra ebavlevalt, lauamänge eelistati käia mängimas ikkagi reaalsetes kasiinodes või jätkati nende mängimist harjumuspäraselt online-kasiinodes. Aegamööda mängijate hoiakud siiski muutusid, sest live-kasiinos mängimine oli senisest märksa mugavam (ei pidanud kuskile minema, vaid sai mängida hommikumantlis kodusel diivanil), mängud toimusid märksa kiiremini ning erinevalt online-kasiinode Blackjackist ning ruletist polnud karta ka seda, et “masin määrab, mis kaardid tulevad”, sest kõik toimus reaalajas mängijate silme all. Samuti võis teha panuseid väiksemate panustega kui päris kasiinodes.

Ärimudel tõotas suurt tulu ka teenuse pakkujale, sest live-kasiino kontseptsioon on majanduslikult kümnetes kordades tulusam tavaliste kasiinode omadest. Kui tavalises kasiinos saab iga laud teenindada vaid vähest arvu mängijaid, siis live-kasiinos toimub action samuti ühes lauas, kuid korraga saavad panustada koguni tuhanded mängijad interneti vahendusel. Nii on ka käibed (ja ka tulu) kümnetes või isegi sadades kordades suuremad.

Pole saladus, et eriti kasulikuks osutus Evolution Gamingule COVID-19 pandeemia, mis sundis ka seni live-kasiinosid vältinud kliendid seal pakutavate mängudega tutvust tegema.

⇪ KÕIK EVOLUTION GAMING LIVE-MÄNGUD OOTAVAD SIND NUTZIS Uus mängija saab lisaks 50 riskivaba keerutust!

Evolution Gaming eristub vingete TV-mängudega

2017. aastal lisandus Evolution Gaming mängude valikusse TV-mäng Dream Catcher ning peagi tuli neile lisa. 2018. aastal käivitati vinge ruletishow Lighting Roulette, aasta hiljem aga telemängud “Monopoly Live” ja “Võta või jäta” (Deal or No Deal). 2021. aastal pandi käima esimene virtuaalreaalsusel põhinev õnnemäng Gonzo’s Treasure Hunt, niisamuti ka Lighting Blackjack ja Cash or Crash. Lisa on tulnud hiljem ka näiteks mängude Crazy Coin Flip, Who Wants To Be A Millionaire rulet ning isegi Monopoli näol.

Kahtlema on just need mängud Evolution Gaming live-kasiino populaarsust märgatavalt kasvatanud, sest ruletti ja Blackjacki võib soovi korral ju ikkagi ka kasiinos mängida, kuid proovi sa osaleda niisama telemängus “Võta või jäta” ning seda vaid mõnekümne sendi eest!

Telemänge ei iseloomusta ainuüksi lõbus meelelahutus (lätlastest krupjeed on kahtlemata tasemel, suhtlevad mängijatega ja viskavad nalja), vaid ka oivaline võimalus ise oma panuseid valida. Sarnaselt slotikatega on ka telemängudes boonusvoorud, mis võimaldavad väga korralikult võita. Telemängude võiduprotsent on muide vähemalt sama kõrge, mis tavalistes õnnemängudes või slotikates, paremal juhul aga veelgi parem.

Vahel pakutakse Nutzi kiirkasiinos Evolution mängudes tasuta žetoone. Uuri, mis on Nutz boonuskood!

Who Wants To Be A Millionaire ruletimäng, mille tootjaks on Evolution Gaming

Evolution Gaming aktsia hullumeelne tõus

Evolution Gaming aktsia on noteeritud Stockholmi börsil ning ettevõtte väärtpabereid on ka nii Eesti investoritel kui ka mängijatel.

Kui ettevõte 2015. aastal börsile tuli, ei uskunud just paljud, et live-kasiino mängud lähiaastatel niivõrd menukateks muutuvad. Kui 2015. aastal oli ühe Evolution Gaming aktsia hind alla kahe euro, siis nelja aastaga see enam kui viiekordistus.

Tõeline ralli algas aga 2019. aastal. Kõigest ühe aastaga tegi aktsia veel umbes neljakordse tõusu ning sai pisikese hoobi pärast ülemaailmset koroonapaanikat 2020. aasta märtsis. Nutikad investorid mõitsid aga kohe, et juhul kui maapealsed kasiinod suletakse, kolivad mängurid internetti ning live-mängude populaarsus kasvab hüppeliselt.

Täpselt nii ka juhtus: kui 2020. aasta märtsi lõpus maksis üks Evolution Gaming aktsia 300 Rootsi kroonini (ligikaudu 30 eurot), siis pisut enam kui aasta hiljem jõuti absoluutsesse kõrgpunkti – 1672 SEK-i ehk umbes 170 euroni. See tähendas, et igaüks, kes 2015. aastal Evolutionisse uskus, suutis oma alginvesteeringu pea sajakordistada.

Tõsi oli muidugi see, et aktsia hinna tõus polnud ettevõtte tulemustega päris vastavuses ning hind kujunes liiga kõrgeks. Hilisema korrektsiooni tulemusena hakkas Evolution Gaming aktsia langema, kuid õnneks polnud see ülemäära suur. Näiteks 2022. aasta juulis kõikus Evolution Gamingu aktsiahind umbes 1000 SEK-i ehk ligikaudu 100 euro piires, olles seejuures umbes 1,50%-lise dividendimäära ning P/E suhtega 28,50.

Viimasel aastal aktsiat tabanud langusest hoolimata peetakse Evolution Gamingut endiselt perspektiivseks, pidevalt kasvavate tulude ning turul kindlat positsiooni omavaks ettevõtteks. Nad pole seejuures piirdunud ainult oma tooteportfelli pideva laiendamisega, vaid on ostnud ära ka teisi mängutootjaid eesotsas NetEnti, Ezugi ja Red Tigeriga.

Loe ka neid artikleid