Raha teenimine on üks peamisi põhjuseid, miks paljud inimesed üldse pokkerit mängivad. Reaalselt õnnestub see küll vähestel, kuid väga hea tahtmise korral pole tegemist kaugeltki ületamatu takistusega.
Raha teenimine õnnemängudes
Alustame sellet et olemas kahte tüüpi pokkerit. Esimeses on vastaspoolteks mängija ning kasiino – näiteks vene pokker kasiinolauas diileri vastu või videopokker mänguautomaadil. Mõlemal juhul on tegemist õnnemänguga, kuid mängijal on siiski teatav võimalus oma otsustega mängu tulemust mõjutada.
Tuleb mõista, et kasiinol on mängija ees alati teatav eelis, vastasel juhul poleks mõtet neid mänge pakkuda. Erinev on ka videopokkeri ja mängulaudade volatiilsus. Esimest peetakse üsna madala volatiilsusega mänguks. Mängulaudades on volatiilsus kõrgem, kuid mängus ka rohkem põnevust ning vahetu sotsiaalne kontakt nii diileri kui teiste mängijatega.
Kuigi ka nendes mängudes võib vabalt võita, ei sobi need päris kindlasti pidevaks raha teenimiseks. Nagu eelnevalt juba öeldud, soosib matemaatika alati kasiinot, olgu mängija nii tark kui tahes. Seetõttu tasub nii videopokkeris kui iseäranis lauapokkeris näha ikkagi selgelt sotsiaalset ajaviidet.
Inimesi meelitab kasiinodesse hea seltskond, kokteil või teine, kenad diilerid, taustaks mõnus muusika või koguni kontsert. Selle taustal vahel natuke vene pokkerit mängida (ja heal juhul ka võita) on täiesti tavaline ning aktsepteeritav viis meelt lahutada. Oluline on vaid mängida mõistlikult ning mitte panna mängu raha, mille võimalik kaotamine tekitaks hiljem probleeme.
⇪ KUNI 100% CASHBACK OLYBET POKKERIS Mängi maailma suurimas pokkerivõrgustikusRaha teenimine inimestevahelises pokkeris
Teine tüüp on aga inimestevaheline (nn. sportlik) pokker, kus mängijad mängivad omavahel ning kasiino või pokkerituba võtab lihtsalt väikest teenustasu (rake) mängu korraldamise eest. Nii turniiripokker kui rahamäng töötavad üldises plaanis samal põhimõttel ning võimaldavad teenida raha nendel, kes mängivad konkurentidest paremini.
Turniiripokker
Pokkeriturniiril osalemiseks tuleb tasuda kindel summa ehk turniiri sisseost (buyin). Kõikide mängijate poolt tehtud sisseostudest lahutatakse maha teenustasu (5-10%) ning allesjäänud summast moodustub auhinnafond, mis jaguneb turniiri parimate vahel.
Turniiri alguses saavad kõik mängijad ühesuguse koguse (reaalseid või virtuaalseid) žetoone ehk n.ö. algstäki. Võidab see, kes saab endale kõikide teiste mängijate žetoonid. Keset mängu turniirilt lahkuda ei saa, turniiri lõppkoht selgub alles pärast väljalangemist. Mida kauem mängija turniiril vastu peab, seda kõrgema lõppkoha ta saab.
Et turniir ei kestaks igavesti, on mängus alati sundpanused (anted ja blindid), mis aja jooksul tõusevad (tasemed). Turniirid võivad erineda üksteisest sissesostu summa, mänguformaadi, algstäki suuruse või tempo poolest. Lisaks võib turniiridel olla võimalus žetoone juurde osta (re-buy ja add’on) või väljalangemise järel uuesti mänguga liituda (re-entry).
Rahamäng
Erinevalt turniiripokkerist pole rahamängus (cash-game) kindlat sisseostu ega mängukohustust – iga mängija saab ise valida, millise summaga ta lauda istub ning tal on võimalik ka igal hetkel mängust lahkuda. Ta võib ka sama mänguga taas liituda, kuid mängu sisenemise raha ei tohi olla väiksem. Niiöelda “raha tallele panna” mängu keskel ei saa.
Kui turniiripokkeris on kõik jaotused omavahel kaudselt seotud, siis rahamängus nad üksteisest ei sõltu. Igal jaotusel on oma pank (pot), mille võidab vastava jaotuse võitja. Mõnel juhul võib pank ka kahe või enama mängija vahel jagamisele minna. Mängukorraldaja võtab igast pangast teenustasu (kuni 5%) ning pärast jaotuse lõppu algab kõik algusest peale. Sundpanused on alati ühed ja samad, kuid selleks, et tagada mängijate võrdne kohtlemine, liiguvad need pärast igat jaotust päripäevas ühe koha võrra edasi.
Raha teenimine jäägu elukutselistele mängijatele
Lõviosa pokkerimängijaid mängib pokkerit meelelahutuseks, kuid väike osa parimatest parimaid teenib pokkeriga ka elatist. Neid nimetatakse elukutselisteks mängijateks või pokkeriprofideks. Seejuures pole tegemist mitte kaardipetturite, vaid 100% ausate mängijatega. Vaadake kultusfilmi Rounders ning te saate aru, miks.
Pokkeriprofile on pokkeri mängimine töö nagu iga teinegi. Ta ei saa loota heale õnnele, vaid tugineda ainult oma oskustele. Enamasti on igal pokkeriprofil oma “eriala” – mõni mängib näiteks peamiselt online-turniire, mõni jälle rahamänge maapealsetes kasiinodes. Samuti on igal profil omad lemmik-formaadid ning mängustruktuurid.
Kuidas saada pokkeriprofiks?
Pokkeriprofiks saamine nõuab täielikku pühendumist ning pidevat õppimist. Kindlasti on oluline, et inimesele ka meeldiks pokkerit mängida, sest sundkorras seda tööd kindlasti teha ei saa.
Mõistagi vajab iga pokkeriproff oma tööks rahalisi vahendeid, mida nimetatakse bankrolliks. See hangitakse töö käigus ning mida suurem mängija bankroll on, seda kõrgemates mängudes ta osaleda saab. Oma bankrolli haldamisel on kindlad reeglid (nn. bankroll management), millest kinnipidamine on rangelt soovituslik kõigile. Halb bankrolli haldamine võib lõppeda sellega, et pokkeriproff hakkab võtma alusetuid riske ning läheb pankrotti (bustoks). See tähendab (enamasti ajutist) karjääri lõppu ning sunnib pokkeriprofi kas raha laenama või mõneks ajaks tavatööle minema.
Iga pokkeriproff unistab mängimisest võimalikult nõrkate vastastega. See tähendab, et mängimiseks tuleks valida võrgustikud, kus oleks võimalikult palju ning erineva tasemega mängijaid + toimuks pidevalt actionit. Eestlastele peaks sobima kõige paremini GG Poker, mille eksklusiivseks partneriks on Olybet Poker.
Sisuliselt võiks pokkeriprofiks saada igaüks, kuigi enamasti kipub see sobima lahtise peaga noortele meestele, sest neil on kõige lihtsam täielikult pokkerile pühenduda. Samas on aga maailmas ka ülitugevaid naismängijaid ning nii mõnegi veterani ees tunnevad noored profid suurt aukartust.
Mis ohustab elukutselisi pokkerimängijaid?
Kindlasti ei ole elukutselise mängija elu meelakkumine, sest mängus on siiski oluline õnnefaktor ning isegi ideaalse mängu korral ei õnnestu võita kõiki jaotusi. Siiski on inimestevaheline pokker 100% oskusmäng ning pikemas perspektiivis võidavad alati need, kes oskavad konkurentidest paremini mängida. Ülekaal ei pea olema just tohutu, vast umbes 10-15%, kuid sellest piisab, et isegi reigi maksmise järel kasumisse jääda. Lisaks aitavad teenistust suurendada erinevad promod nagu näiteks boonused ja cashback.
Kõrvalvaatajatel tasub siiski mõista, et suurte võitude taga on kõva töö ning paraku on tavalised ka suured kõikumised. On vägagi tavaline, et näiteks 200 tuhande eurosele turniirivõidule eelneb mitu kuud kestnud enam kui 100 tuhande eurone miinustsükkel.
Pokkeriproff peab arvestama järgmiste ohtudega:
1) Puudub stabiilne sissetulek. Iseäranis turniirimängijatel võivad kõikumised olla väga suured, ka (mitme) kuu lõikes miinustesse jäämine on enam kui tavaline. Pea kõik pokkeriprofid on elus vähemalt ühel korral pankrotti läinud.
2) Puudulik sotsiaalsus. Suurem osa pokkeriproffe teenib raha online-pokkeris, mida mängitakse üksi ning kokkupuude teiste inimestega on väike, sest ka töörütm erineb oluliselt “tavalistest inimestest”.
3) Tööaeg. Enamasti tuleb mängida õhtuti ja öösiti, mistõttu elavad mitmed Eesti pokkeriprofid näiteks Kanadas või Mehhikos. Töö on intensiivne ning seda tuleb teha palju – enamasti mängivad pokkeriprofid üle 200 tunni kuus.
4) Staatus ühiskonnas. Ka kõige edukam pokkerimängija on näiteks panga silmis töötu hasartmängur ning laenu talle väga anda ei soovita. Sellest temaatikast loe täpsemalt artiklist Pangalaen ja kasiino.
5) See mäng pole nõrkadele! Pokkerimängija peab olema raudsete närvidega ning mentaalselt tugev isiksus, lisaks treeneritele kasutatakse seetõttu ka spetsiaalsete psühholoogide abi. Ülimalt vajalik on enesedistsipliin ja töökus. Pokker ei sobi kärsitutele ega laiskadele inimestele, täielikult on aga välistatud kalduvus hasartmängurlusele ja muudele sõltuvustele.
Järeldus
Kui 21. sajandi alguses võis pokkeris raha teenida ka võrdlemisi pinnapealsete teadmistega, siis tänapäeval on pokkeri tase niivõrd kõrge, et iga pokkeriproff peab väga palju õppima ning tegelema enda igapäevase arendamisega. Selleks kasutatakse nii erinevaid arvutiprogramme kui tehakse koostööd teiste proffidega (nn. pokkeritallid). Samuti on ülioluline (mängu)distspliin ning reeglitest kinnipidamine.